CZ | EN

Co je to reflexologie?

 

Co je to Reflexologie?

Otázka, co je to Reflexologie, byla již mnohokráte zodpovězená. Je to tím, že účinky této metody a její propojenost s balancováním celého těla jsou stále více zřejmé. Reflexologie tak jak jí známe dnes v našich geograficko – vědeckých podmínkách je relativně mladá věda. Za znovuobjevením této metody koncem 19. století stojí Dr. William Fitzgerald z USA. Jeho pokračovatelkou byla Eunice Inghamová, která dále metodu zdokonalovala a později vyšlo najevo, že nejúčinnější jsou reflexní body umístěné na chodidlech. Co se týče datování této vyjímečné techniky, reflexní terapie je jednou z forem terapie, jejíž stáří se odhaduje asi na 5000 let, podobně jako u akupunktury. Není zcela jasné, kde má reflexologie svůj původ. Své kořeny má v Číně, Vietnamu, Indii, Egyptě, Americe. Podle dochovaných záznamů se předpokládá, že metoda vznikala souběžně a nezávisle na sobě v různých částech zeměkoule. Lidé se intuitivně uchylovali k praktikám reflexní terapie, protože cítili, že jim pomáhá.

Ale proč zrovna chodidla a dají se reflexní body najít pouze tam?

Reflexní body se nenacházejí jen na chodidlech, ale i na rukou, uších, očích, klíční kosti, předloktí aj. Na chodidlech jsou však body nejvýraznější, mají největší účinek. Navíc chodila jsou napříč kulturami uznávány pravděpodobně díky spojitosti s Matkou Zemí, po které chodíme a čerpáme stabilizující a životodárnou energii. Chodidla jsou jakousi spojnicí, dotekovou plochou mezi naším bytím a zemí a díky tomuto nás může elektromagnetická energie země ovlivňovat. Pravděpodobně je to kvůli tomu, že chodidla reprezentují opačnou polaritu k hlavě a tímto vztahem polarit dochází k toku dvou opačných energetických proudů – pozitivní a negativní. Ve mnoha kulturách a duchovních tradicích jako Hinduismus, Judaismus a a Buddhismus, jsou chodila nositeli zvláštního významu. Vždy, když člověk vstupuje na svatou půdu, vstupuje na ní bosý.

Reflexologie jako holistický přístup ke zdraví

Reflexologie se považuje za holistický přístup. Termín holistický, znamená celkový, tzn. že na člověka nepohlíží pouze jako na fyzickou entitu nebo ,,živoucí stroj´ a stejně tak nerozděluje člověka podle jednotlivých aspektů jeho života na sociální, kulturní, fyzickou, psychologickou a emocionální osobnost. Stejně tak důležité jsou zásady práce a potažmo léčení. V případě onemocnění nebo neduhů jakéhokoliv druhu nejde jen o fyzické ovlivňování reflexních bodů, ale i o vztah terapeuta a léčeného. V mnoha případech je nezbytně nutné změnit určité aspekty života, které se jeví jako zdraví oslabující. Toto samozřejmě není jednoduché, týká se to nejen změny ve stravovacích návycích, ale i přístupu sám k sobě, vztahům s ostatními lidmi, způsobu trávení volného času, technik vyhýbání se stresu, predispozic k onemocněním atd. Je důležité najít a pochopit daný problém uvnitř konkrétního člověka a pochopit tuto osobu jako celek. Holistická medicína pohlíží na člověka a jeho mysl, tělo a duši sjednoceným pohledem a klade důraz na harmonii a vyrovnanost mezi těmito jednotlivými aspekty jeho bytí. Nesnaží se primárně léčit nemoc, ale nastolit v těle stav rovnováhy a relaxace, která je prvním krokem v procesu léčení.

V souvislosti s holistickým přístupem můžeme narazit na termín vitální nebo oživující energie. Toto popisuje mnoho léčitelských systémů napříč historií a kulturami. V Číně se jí říká chi, v Indii je to prana, v řecké tradici se nazývá pneuma, životodárná energie, vzduch, který oživuje naše tělo, mysl a ducha. Ve své podstatě se jedná o využití síly přírody k léčení. Vitální energie zabezpečuje celému spektru tvoření, a to jak v živé tak neživé přírodě životodárnou energii, kterou je možno si uvědomit ve vztahu s ostatními lidmi, zvířaty, rostlinami a vůbec celou přírodou a univerzem. Tato energie plyne volně naším tělem a vyživuje buňky, tkáně, ovlivňuje krevní oběh, lymfatický a nervový systém. V případě, že je tato energie na své cestě zablokovaná, je jí mnoho nebo naopak nedostatek, což zahrnuje i jemno hmotné úrovně našeho bytí, dochází tak k narušení homeostázy našeho organismu, a to může vést k nebezpečí rozvinutí různých onemocnění.

Jaké jsou účinky reflexní masáže

Reflexní masáž plosek nohou je velice příjemná a uvolňující masáž. Je to účinná a šetrná technika, která aktivuje samoléčebné procesy uvnitř organismu a napomáhá tak obnovení tělesné a duševní rovnováhy. Tělo se léčí samo – když dostane možnost. Terapií reflexních zón se vytvářejí předpoklady pro léčení a prevenci velké škály onemocnění.

Chodidla by se také daly nahlížet jako mikrokosmos našeho těla. Pokud dáte chodidla k sobě vnitřními hranami, co vznikne, je unikátní obrys postavy, charakteristický pro každého člověka. Podle této mapy se dají lokalizovat jednotlivé tělesné systémy, orgány, kosti a svaly. Vzhledem k tomu, že na nich spočívá váha celého našeho těla, dalo by se říci, že nás nesou napříč životem. Pomocí jemné reflexní masáže a stlačováním na chodidle dochází k uvolnění od bolesti, rozproudění toku energie v těle, a celkově k navození pocitu pohody a harmonie.

Mačkáním nebo hlazením reflexních plošek se dá zjistit příčina řady problémů, protože při poruše funkčnosti orgánů dochází ke změně citlivosti, bolesti a v referenční oblasti na plosce chodidla. Následnou masáží a jemným tlakem na bolestivá místa lze dané problémy zmírnit nebo postupem času úplně omezit. Ošetřením reflexních bodů plosky chodidla s člověk stává odolnější, organismus a jeho imunita silnější a celkově pomáhá udržovat fyzickou i psychickou harmonii.

Reflexní masáž také napomáhá tělu k hluboké relaxaci, která se s opakujícími se sezeními dále prohlubuje. Stimuluje také krevní oběh, čímž dochází k vyživování buněk a tkání. Dobrý krevní oběh je velice nezbytný pro správné fungování organismu ve smyslu zbavování se metabolických odpadů a toxinů ven z těla. Dále ovlivňuje nervový systém, zajišťuje energii a vitalitu. Reflexní terapií lze výrazně ovlivnit činnost imunitního systému, lymfatického systému, látkové výměny, zmírnit či odstranit bolesti zad a krční páteře, je možno ji použít u řady běžných i chronických nemocí, zažívacích problémů, migrény, ale i při stresu. Masáž chodidla a mačkání reflexních plošek příznivě ovlivňuje i psychiku, zmírňuje bolesti páteře, pomáhá při nespavosti, únavě.

Co je výhodou a cílem reflexní masáže?

Výhodou je, že se pracuje s tělem jako s uceleným systémem, kde se respektují zákonitosti a vztahy jeho fungování. Cílem je obnovení toku životní energie v těle člověka. Tato metoda samozřejmě nenahrazuje lékařské vyšetření ani léčbu, ale dává klientovi možnost využít dalších variant pro své vyléčení, zejména u chronických potíží, u kterých současná léčba nemá dalších viditelných efektů nebo úplně selhává.

Jak často reflexní masáž podstupovat ?

Léčení“ pomocí reflexologie se většinou skládá z několika sezení. Počet však závisí na tom, jak příznivě a rychle klient na tuto metodu zareaguje. Někdy je výrazný efekt vidět nebo cítit již na poprvé, jindy je to až po několika ošetřeních. Z toho důvodu je možné přizpůsobit terapii v závislosti na reakcích ošetřovaného. Terapii lze i přesně zaměřit na jednotlivé orgány, klouby apod. Lze ji využívat v každém stádiu zdraví nebo nemoci. Když se klient podrobí této terapii preventivně, dozví se včas o varovných signálech těla, v podstatě ještě před vypuknutím nemoci. Pomocí reflexologie zjistíme nejaktuálnější informace o člověku a jeho vnitřních orgánech.

Kdy se reflexní masáž nedoporučuje

Kontraindikací u této metody jsou vážné cévní a srdeční potíže (kardiostimulátor, umělá srdeční chlopeň, těžké srdeční vady, vážná ledvinové potíže, těhotenství po umělém oplodnění, totální endoprotéza kloubů, velmi vysoký krevní tlak, rakovina v průběhu léčby, křečové žíly pouze v oblasti nártů.